Blog dla nauczycieli
Nauka i dydaktyka oraz pomoce…

Kilkuletnie gatunki Fucus maja wstegowate,

Posted in Uncategorized  by admin
November 17th, 2018

Kilkuletnie gatunki Fucus mają wstęgowate, usztywnione Żebrem Środkowym, skórzaste, dichotomicznie rozgałęzione plechy, osadzone na kamieniach za pomocą tarczki (ryc. 420). W północnych morzach europejskich występują one w płytkich wodach w skupieniach podobnych do łąk, odsłanianych okresowo w czasie od— pływu, lecz i wtedy fotosyntetycznie czynnych (należą tu: Fucus serratus z ząb— kowaną plechą; F. vesiculosus morszczyn pęcherzykowaty z okrągłymi, wy— pełnionymi gazami pęcherzami pławnymi w plesze; również Ascophyllum nndo— sum występujące na tych samych stanowiskach ma pęcherze pławne). Obfitsze rozczłonkowanie plechy wykazuje tropikalne amerykańskie Sargassum; niektóre z jego gatunków unoszą się swobodnie za pomocą pęcherzy pławnych w bardzo licznych pęczkach, wyłącznie wegetatywnych, w Morzu Sargassowym Oceanu Atlantyckiego (między Tndiami Zachodnimi a Azorami). 497 phyceae krótsza wić, z włoskami lśniącymi, jest skierowana ku przodowi). Oogonia (ryc. 421 0; 422 C) są wielkimi, okrągłymi, siedzącymi na jednokomórkowym trzonku tworami, które zawierają 8 dużych komórek jajowych powstałych przez podział komórki macierzystej oogonium. Z pękającego oogonium wydobywa się na zewnątrz jego zawartość otoczona cienką, ale jeszcze z kilku warstw zbudowaną powlcką (ryc. 422 D). Zewnętrzna warstwa powłoki pęcznieje w gór— nej części i wgina się częściowo z powrotem, wskutek czego wewnętrzna warstwa zostaje rozsadzona i brunatne jaja, otoczone bardzo delikatną błonką proteinową, dostają się do wody (ryc. 422 E). Wskutek rozprosze nia wypływających gamet w wodzie spośród 100 000 spermatozoidów tylko kopulują.
Brunatnice więc tworzą grupę niezwykle bogatą pod względem rozmaiłości kształtów (ryc. 93; 412; 415; 416; 420). Występują one w rozmai tej postaci Od drobniutkich pęczków rozgałęzionych nici złożonych Cutleria), częściej jednak sporofit (np. niektóre Phaeosporales, wszystkie Laminariales), jest silniej rozwinięty (ryc. 423). [więcej w: , meble pracowniczne, Automatyka przemysłowa, imprezy integracyjne ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: Automatyka przemysłowa imprezy integracyjne meble pracowniczne